EYVAH SAÇLARIM DÖKÜLÜYOR!!!

22 Mayıs 2015 Cuma

MERHABA,
Baby Shower ile ilgili daha paylaşmak istediğim konular var, partide oynadığımız oyunlar, benim hazırladığım küçük hediyeler gibi vb...
Fakat bu yazımda beni son dönemde çok rahatsız eden bir konudan bahsedeceğim sizlere.
Saçlarım:......
Müthiş bir saç dökülmesi var bende, bunun doğumdan sonra olması normal diye biliyorum fakat bende sanki çok fazla oldu. İlk kızımın doğumundan sonra bu kadar yoğun saç dökülmesi yaşamışmıydım hatırlamıyorum (arada 10 senelik bir zaman farkı olunca haliyle insan bazı şeyleri unutuyor).
Uzmanların bu konu ile ilgili yorumları saç dökülmesinin olağan bir süreç olduğu yönünde, Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyesine inmesiymiş. Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalıp, çok az saç normal döngüsü olan dökülme evresini yaşarmış.  Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal olan dökülme evresini - toplu halde- gerçekleştirip yenilenirmiş.  Dolayısıyla normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesi olup , kalıcı bir saç kaybı yaşanmıyormuş. Saçlar zaman içinde aynen geri kazanılırmış. Uzmanlar ayrıca:
" Ancak hamilelik sonrası dönemin fiziksel olarak da zorlayıcı bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Uykusuzluk, emzirme gibi aktiviteler fazla enerji sarf ettirdiği için vücudu zorlar. Bir de saç dökülmesinin yarattığı stres eklenince süreç daha da zorlaşır ve uzayabilir. Bu dönemde annenin kansız kalmamasına önem verilmeli ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bunun dışında saç deri sağlığı da saçın sağlıklı dönüşünde önemli rol oynar. Saçın günlük yıkanması ve kaliteli marka şampuanların kullanılması da önemlidir." diye belirtmektedirler.
 Bende bu konu ile ilgili araştırmalarımdan sonra Bursa'da dermokozmetik ve organik ürünleri de bünyesinde barındıran bir eczacı dostuma danışarak bu konu ile ilgili neler yapabileceğimi öğrendim.

Öncelikle marketten aldığım şampuanı kesinlikle kullanmamı söyledi, bu süreçteki dökülmeyi önleyecek ve saç derimi yatıştıracak başka bir şampuan  önerdi. Sadece dışarıdan lokal çözümler değil içeriden de bunu desteklemek gerektiğini söyledi.
Peki ben şu an ne kullanıyorum??
DUCRAY Creastim Lotion
Stres, hamilelik dönemi sonrası, mevsim geçişleri, ilaç kullanımı ve yoğun duygusal geçiş dönemlerinde görülen yoğun saç dökülmelerine tavsiye ediliyormuş
Bu bir serum, haftada 3 gün bu serumu masaj ile kullanacağım..

DUCRAY Anaphase Şampuan
bu şampuan dökülmeyi önleyici,

DUCRAY Sensinol Şampuan
Bu şampuan da Hava kirliliği, stres, uygun olamayan şampuanların kullanımı sonucu hassaslaşmış saç derisinin rahatlamasına, kaşıntı ve yanma hissinin hafiflemesine yardımcı oluyor
.
Hergün de bir tane BIOTIN alacağım.
1 ay sonra saçlarındaki değişikleri yine sizlerle paylaşacağım.

NOT: Bu ürünler tamamen benim saç problemime göre verilen ürünlerdir. Benim gibi sizde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız lütfen rastgele ürün kullanmadan önce eczazınıza veya bir dermatoloji uzmanına görününüz.
SEVGİLER...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *