MOLA YÖNTEMİ

26 Şubat 2017 Pazar

Ben bu sayfayı kafamı dağıtmak, işim dışında yaptığım, beğendiğim şeyleri sizlerle paylaşmak için oluşturdum. Ama asıl mesleğim "Özel Eğitim Öğretmenliği"
Ara sıra da eğitim ile ilgili paylaşımlarda bulunsam fena olmaz galiba. İlk konu olarak kendime "Mola Yöntemini" seçtim. Çünkü sınıfta öğrencilerim üzerinde  ve evde de anne olarak kızlarım üzerinde uyguladığım bir yöntem...
 
 
NEDİR MOLA YÖNTEMİ?
Mola yöntemi çocuğa  bağırmadan şiddet uygulamadan uygun olmayan davranışı değiştirmeye yarayan biri disiplin tekniğidir. Çocuğun , uygun olmayan davranışlarının hemen ardından, belirli bir zaman dilimi için pekiştirme kaynaklarından uzaklaştırılması anlamına gelir.Mola yönteminde çocuğu cezalandırmak yerine, hoşuna giden durumdan onu yaşına uygun bir süre ile uzaklaştırmak (olumlu pekiştireçlerden) temel fikirdir. 

MOLA YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?
Öncelikle mola yönteminin ne olduğu çocuğa açıklanmalı. Bu yöntemin bir ceza olmadığı ,yanlış davranışın ardından çocuğa bu hatalı davranışını düşünme fırsatı tanıyan ve sakinleşmesini sağlayan bir süreç olduğu belirtilmeli..
Hangi davranış veya davranışları gösterdiğinde ve ne kadar süreyle molaya alınacağı çocuğa açıklanmalı..
Mola yeri belirlenmeli, bunun için uygun mekan seçmek önemlidir. Mola zamanında çocuğun kendini eğlendirebileceği televizyon, oyuncak, ipad vb gibi araçlara ulaşamaması gerekir. Çünkü amaç çocuğun kendini oyalamadan yaptığını düşünmesi ve kendini sakinleştirerek alternatif davranış üretmesini sağlamaktır. Bu sebeple kendi odası dışında evde başka bir oda ,ufak bir sandalye mola yöntemi için uygun olabilir.
Çocuk uygun olmayan davranışı gösterdiğinde ebeveyn veya öğretmen gayet sakin, sinirlenmeden ve sesini yükseltip bağırmadan  "...................... davranışını yaptığın ,gösterdiğin veya söylediğin için şimdi molaya gidiyorsun" diyerek ona eşlik etmeli ve sonra mola süresince onu yalnız bırakmalıdır. Mola süresince çocuğu ziyaret etmek ağlıyorsa gözyaşlarını silmek uygun bir davranış değildir.
Mola süresi bittiğinde ise sakin bir şekilde mola süresince beklediği ve yaptığı davranış hakkında düşündüğü için ona teşekkür edilmeli.

MOLA YÖNTEMİNİN UYGULANMASINDA İDEAL OLAN::
Uygun olmayan davranışı kendi gözünüzle görmeli veya duymalısınız ki, çocuğunuzu hemen olaya gönderebilesiniz. En etkili olmanın yolu çocuğun uygun olmayan davranışta bulunuşundan 10 saniye içinde mola yerine gönderilmesi ya da götürülmesidir.

MOLA YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI:::
*Mola yöntemi birçok uygun olmayan davranışı zayıflatır..
*Bir kısım uygun olmayan davranışa da tamamen son verir.. Onların yerini düzeltilmiş davranışlar alır.
*Anne - babaların bu yöntemi öğrenip uygulamaları kolaydır.
*Anne babalar bu disiplin yöntemini kullanırken kendilerini daha az kızgın ve üzgün hissettiklerini belirtmektedirler...
*Bu yöntemi kullanan ebeveynler çocuk için saldırgan olmayan , akla uygun bir model olurlar..
*Mola bittikten sonra anne-baba ile çocuk arasındaki ilişki çabuk normale döner...

Sanırım şimdilik bu kadar yeter.
Sonuna kadar okuyan herkese teşekkürler...
Sevgiyle kalın...
Yorumlarınızı eksik etmeyin......

NOT: Görsel alıntıdır.......
 


6 yorum:

 1. Bu yöntemi daha önce okumuştum. Okuyunca bir umutla ikizlerim için denemek istedim.Gerçekten ebeveyn kendini daha az kızgın ve üzgün hissediyor ama bizim çocuklar üzerinde pek tesiri olmadı. Bunun sebebi yöntemin etkisizliği değil sanırım benimkilerin ikiz olmasından kaynaklanıyor. Çünkü biri olmaması gereken bir davranış sergilediğinde ona mola yöntemini uygularken diğeri ya onu ya bizi rahat bırakmıyor. Ya g ikizine gıcık veriyor ya da gelip bize onun yanında olmak istediğini söylüyor. Kısacası sanırım ikiz çocuklar için farklı yöntemler bulmam lazım. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. rica ederim, muhakkak farklı bir şekilde uygulanabilir ikizlerde de ama bana göre önce gözlemlemek gerekir kendi ortamlarında,
  sevgiler....

  YanıtlaSil
 3. Özellikle ebeveynlerin öğrenmesi gereken etkili bir yöntem diye biliyorum. Cezaya alternatif güçlü bir yöntem..

  YanıtlaSil
 4. faydalı oldun sen bizeeee şimdiiii :)

  YanıtlaSil
 5. Peki, hangi yaşta tam performans sağlanabilir?

  YanıtlaSil

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *