KISA BİR ISPARTA TURU

15 Haziran 2015 Pazartesi


SELAM,
Daha önce Antalya yolculuğumuzdan bahsetmiştim. Dönüşte Isparta'ya uğramak istedim. Malum  Isparta denilince akla "gül" geliyor. Gül ile yapılan çeşitli Şeyler.....
Neler mi?
Gül reçeli
Gül şerbeti
Gül suyu
Gül kolonyası
Gül sabunu
Güllü duş jeli
Güllü Nemlendirici
Güllü el sabunu
Güllü vücut kremi
Vs. Vs. Vs.
Daha yazmayı Unuttuğum birsürü şey olabilir.


İşte Isparta merkezdeki Güllü geçitten bir kare..
Bu Isparta'da gül neden bu kadar ünlü ve bol??

ISPARTA, GÜL KOKUSUNU İSMAİL EFENDİ'YE BORÇLU

"1840 yılında Isparta'nın Yalvaç ilçesinde doğan ve 1888'de Bulgaristan'ın Kızanlık şehrinde hariciye görevlisi olarak çalışmaya başlayan Müftüzade İsmail Efendi, “Gül Vadisi” olarak da bilinen bu kentin, doğup büyüdüğü Isparta'ya çok benzediğini fark eder.

İsmail Efendi önce gül ve gülyağı üretimini gözlemleyerek öğrenir. O yıllarda Bulgaristan, gül konusunda çok hassas davranmakta ve gül çeliklerinin Bulgaristan dışına kaçırılıp üretilmesini engellemek için Gül Vadisi'ni koruma altında tutmaktadır.

İsmail Efendi bir tek gül çeliğini bastonunda saklayarak Isparta'ya getirir. Görevi nedeniyle üstü aranmaz. Getirdiği gül çeliğini, bugün Gülcü Mahallesi olarak tanınan, Hacı Ayvaz Mahallesi'ndeki evinin bahçesine diker. Buradan elde ettiği gül çelikleriyle 30 dönümlük arazisinde gülcülüğe başlayan İsmail Efendi, daha sonra imbik adı verilen basit sistemle ilk gülyağını 1892'de üretir.

Müftüzade İsmail Efendi'nin gülyağı için kullandığı basit yöntem, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Isparta'ya gelişinde verdiği talimatla modern tesislere taşınır. Atatürk'ün verdiği talimatla İktisat Vekaleti tarafından 1935'te kurulan modern gülyağı fabrikasında sanayi tipi gülyağı üretimi başlar.

Gülbirlik'in 1958'te kurduğu İslamköy Gülyağı Fabrikası ve 1976'da kurulan diğer gülyağı tesisleriyle gülyağı üretiminin şekli tamamen değişi ve köy tipi gülyağı üretimi, yerini tamamen sanayi tipi gülyağı üretimine bırakır."(alıntıdır)

Şu anda Dünya da 3 tonluk gül yağı talebinin 2 tonu Isparta'da üretilirken, Türkiye'nin gül yağından yıllık ihracat geliri ise 15 milyon dolar civarındaymış. Ve hatta Gucci, Chanel ve Christian Dior gibi parfüm devleri, koku sabitleyici olarak kullanılan gülyağını Isparta'dan karşılıyormuş.


Merkezde bulunan Güllü geçit...
İşte size benim objektifimden Isparta'ya ait birkaç görsel....


  Eski Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel'in heykeli.... 
Kısa olsa da güzel ülkemin güzel şehirlerinden birini daha gördüm..
Şimdilik hoşça kalın ve beni yorumsuz bırakmayın...
SEVGİLER....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *